5 ideed laste sensoorseks mänguks

Sensoorsed tegevused stimuleerivad üht viiest põhimeelest: nägemine, kuulmine, maitsmine, haistmine ja kompimine. Need aitavad lastel kogeda ja avastada end ümbritsevat maailma ning muutuda iseseisvamaks ja julgemaks.

Sellised tegevused arendavad lapses enesekindlust ja iseseisvust. Nemad kontrollivad olukorda ja teevad otsuseid. Mängimine on laste tasakaalustatud arengu oluline osa. Aju arenemiseks peab nende mängude kaudu pakkuma piisavat sensoorset stimulatsiooni.

Osa eksperte usub, et laste stimuleerimine peaks algama võimalikult vara, sest nad hakkavad kasutama oma meeli, et avastada kõike enda ümber. Kõige parem aeg sensoorseteks harjutusteks on aga 4–5-aastasena. Siis on laste huvi esemete ja nende omaduste vastu kõige suurem.

Sensoorsed tegevused peavad olema lihtsad ja mõeldud eraldi iga meele jaoks. Kui kasutad võimalikult erinevaid materjale ja sensoorseid esemeid, annad lapsele võimaluse oma meeli mängu käigus arendada.

Paljusid sensoorseid tegevusi saab teha materjalidega, mis juba kodus olemas on. Seega pole vaja keerukaid mänge ega mänguasju, et laps rõõmuga neist tegevustest osa võtaks.

Pakume välja 5 sensoorset tegevust, mida lapsega proovida.

  1. Sensoorsed õhupallid

Võta värvilised õhupallid ning täida need riisi, ubade, maisi, jahu ja maisijahuga. Seo need kokku, et sisu välja ei tuleks. Õhupalle saab kergesti mudida, stimuleerides kompimismeelt. Lastele meeldivad ka helid, mida need teevad. Võid lasta lapsel kompimise või heli järgi arvata, mis iga õhupalli sees on.

2. Sensoorsed pudelid

Võta paar väikest plastpudelit, mis on eelistatult läbipaistvad. Täida need kolme neljandiku ulatuses veega ja lisa ühe neljandiku võrra õli. Seejärel lisa väikseid esemeid, näiteks helmeid, nööpe või särapulbrit. Samuti võid lisada paar tilka toiduvärvi.

Kui iga pudeli segu on valmis, keera need tagurpidi ja raputa, et vedelik ja esemed sees liiguksid.

3. Vahuga maalimine

Sega habemeajamisvahu sisse natuke toiduvärvi ja lase lapsel võimalikult loominguline olla! Innusta tal maalida värvilise vahuga pindadele, mida saab lihtsasti puhastada.

4. Sensoorsed kotikesed

Täida paar suletavat kotti juuksegeeliga ja lisa esemeid, mis su last huvitavad, just nagu sensoorsete pudelitega näites. Nüüd saate mängida mänge, kus sordite igas kotis esemed kategooria, suuruse või värvide järgi.

5. Jääga joonistamine

Vala vesi jääkuubikuvormi, lisa toiduvärvi ja aseta vorm sügavkülmikusse. Kui vesi on jäätunud, võta kuubikud vormist välja ja lase lapsel nendega valgele linale joonistada. Sulavate kuubikute jäetavate vesijälgedega saab laps luua väga loovaid maale!

Pea meeles, et nende tegevuste ajal on oluline lapsel silma peal hoida.

Kui õues on ilus ilm, soovitame panna lapse mugavalt riidesse ja mängida väljas.

Lisaks laste meelte stimuleerimisele aitavad need mänguasjad lastel vanematega aega veeta ja nendega sidet luua. Meie ülesanne vanematena on kasvatada tasakaalukad, enesekindlad ja uudishimulikud lapsed!

EELMINE POSTITUS
JÄRGMINE POSTITUS

Tooted