5 meetodit, kuidas aidata lastel oma emotsioonidega hakkama saada

Lapsevanema töö on üks olulisimaid meie planeedil. Maailma järgmiste põlvkondade eest hoolitsemine on suur vastutus. See võib olla eriti keeruline siis, kui need väiksed inimesed ei mõista täpselt, mis nendega toimub või kuidas üldiselt eluga hakkama saada. Sellistel juhtudel on vanemad need, kes peavad aru saama, mida lapsed tunnevad, ja aitama ka neil aru saada.
Jagame nõuandeid nende hetkede tarbeks, kui lapsel on vaja abi oma emotsioonide mõistmisel.

  1. Ole rahuliku olekuga eeskujuks


Lapsed peegeldavad käitumist, mida nad enda ümber näevad. Sageli üllatab meid see, kui lapsed ütlevad või teevad midagi, mida teised inimesed ütlevad või teevad. Just nii õpivad nad aga end ümbritsevat maailma tundma. Sel viisil tulevad nad toime väliste stiimulitega ja õpivad elus hakkama saama.
Võid neid selles aidata, olles oma rahuliku olekuga eeskujuks. Vanemana oled sina esimene inimene, keda laps jäljendama hakkab. Kõik, mida teed sina, tundub talle millenagi, mida ka tema ellujäämiseks ja edu leidmiseks peab tegema.
Rahulikult käitudes võid olla kindel, et laps õpib selgeks õiged reaktsioonid võimalike olukordade puhuks.


2. Paku valikuid


Veel üks idee, millega saad aidata lapsel oma tundeid juhtida, on pakkuda talle valikuid. Selle saab lihtsasti kasutusele võtta poes lasteriideid ostes või kodus eineid valides. Tema eest valimise asemel anna talle kaks valikut, mille vahel valida. Nii tunneb laps, et tal on olukorra üle kontroll ja tema arvamust väärtustatakse. Suures pildis oled aga sina see, kes hoiab olukorda kontrolli all.


3. Küsi, kas saad teda aidata või kas ta tahaks midagi koos teha


Lapsed õpivad oma tunnete mõistmist ja juhtimist kõige selle põhjal, mis nendega juhtub. Kui näed, et su lapsel on raske hetk, küsi, kas saad teda aidata. Tal võib tekkida parem tunne kas või sellest, et ta teab, et oled tema jaoks olemas. Laps ei oska alati väljendada, mida ta tunneb, aga tal on alati vaja vanema mõistmist ja tuge.


4. Räägi temaga sama keelt


Igal inimesel on oma “armastuse keel”. Täpsemini on igal inimesel omamoodi viis, kuidas ta tunneb end väärtustatuna või armastatuna. Osa inimestele meeldib, kui öelda neile tunnustussõnu või anda kingitusi, osa aga eelistab kvaliteetselt koos aega veeta. Sama kehtib laste puhul.
Jälgides lapse reaktsioone ja eelistusi, saad tekitada temas armastatud tunde lihtsate žestide abil. Võite näiteks lugeda koos raamatut või anda talle toreda kingituse, näiteks lasteriided. Laps annab oma eelistuste järgi teada, kuidas ta tahab, et teda hinnataks.


5. Rääkige, kuidas ta end tunneb, ja suhtu sellesse tõsiselt


Lapsed tunnevad samu emotsioone kui täiskasvanud. Peamine erinevus seisneb selles, et nende emotsioonid on fokusseeritud teatavatele asjadele, mis tunduvad vähem tähtsad kui täiskasvanute mured. Seega on nende arenguks väga oluline, et neid mõistetaks ja võetaks tõsiselt, kui nad otsustavad oma tundeid välja näidata.
Lapsevanemad on kõige olulisemad inimesed lapse elus, mistõttu aitab nende kaastunne last tohutult. Kui on näha, et miski häirib last, proovige rääkida tema tunnetest. See ja tema tunnete austamine aitab muuta tema tuju või päeva.

EELMINE POSTITUS
JÄRGMINE POSTITUS

Tooted