5 nõuannet lapsele võõrkeele õpetamiseks

Maailm muutub aina mitmekesisemaks ja globaalsemaks, mistõttu on võõrkeele valdamine väärtuslik oskus, mis pakub paljusid majanduslikke, sotsiaalseid ning intellektuaalseid eeliseid. See on põhjus, miks paljud meist soovivad oma lastele juba väiksest peale mõnd teist keelt õpetada.

Lapsed, kes oskavad või õpivad vähemalt üht võõrkeelt, on avatuma meelega, mõtlevad paindlikult ja suudavad tulevikus lihtsamini uusi keeli õppida. Samuti on neil parem keskendumisvõime, nad on loovamad ning suudavad paremini tähelepanu jagada ja kriitiliselt mõelda.

“Väiksed lapsed satuvad segadusse, kui nad kuulevad enda ümber palju keeli” on üks levinumaid müüte keeleõppe kohta. Lapsed suudavad kuuldavaid keeli eristada. 4–5-aastasest saati hakkab neis arenema metalingvistiline teadlikkus, mis tähendab, et nad on teadlikud õpitud võõrkeeltest ja suudavad mõelda, kuidas neid kasutada.

Jagame 5 meetodit lapsele võõrkeele õpetamiseks.

1. Mänguline õppimine

Mänguline õppimine on tõestatud meetod võõrkeele õppimiseks. Otsi veebimänge või rakendusi, näiteks interaktiivseid mõistatusi. Laps saab õppida värve, loomi või numbreid teises keeles.

2. Lastesaated

Vali meeldiv filmiplatvorm ja vali lapsele uus saade, mis on dubleeritud selles keeles, mida soovid õpetada. Lisa ka selle keele subtiitrid, kui see variant saadaval on. Õppimine on palju tõhusam, kui laps näeb kuuldut ka kirjalikul kujul.

3. Vestlused teistega

Otsi veebimentor, kelle emakeel on lapse õpitav keel. Leppige kokku vestlused, et laps saaks harjutada uue keele rääkimist. 30-minutiline näost näkku või veebipõhine vestlus kord nädalas annab õppimisse suure panuse.

4. Laulge ja tantsige

Kuulake muusikat, tantsige ja laulge laule uues keeles. Kuna lapsed armastavad muusikat, on see hea viis aidata neil kiiresti uusi sõnu meelde jätta.

5. Õppimine põnevate tegevuste kaudu

Kui soovid õpetada lapsele loodusega seotud sõnu, pane talle selga mugavad lasteriided, minge õue ja avastage koos! Ehk proovite õppida ilmaga seotud sõnu? Tehke teaduskatse ja proovige teha vikerkaar.

Ära muretse, kui laps keeli läbisegi kasutab. See on normaalne. Kui laps saab aru, et ta seda teeb, muutub kõik selgemaks ja ta hakkab keeli eristama.

Laste jaoks on parim viis uut keelt õppida siis, kui nad tegelevad huvitavate asjadega. Nii et märka, mis lapsele huvi pakub, ja põimi see tegevustesse, et kõik põnevamaks ning lõbusamaks muuta.

Kuigi lapsele võõrkeele õpetamiseks pole universaalseid reegleid, on lapsevanemana kõige olulisem pakkuda tuge ja armastust ning olla mõistev.

EELMINE POSTITUS
JÄRGMINE POSTITUS

Tooted