Kuidas hallata lapse ekraaniaega?

Kas teadsid, et liigse ekraaniaja negatiivsete mõjude seas on halvenenud tähelepanu- ja empaatiavõime? Samuti on lastel rohkem probleeme magama jäämisega, mida rohkem nad mis tahes ekraani ees aega veedavad.

Veel üks aspekt, millega osa vanemaid ei arvesta, on see, et lastel on vaja nii-öelda igavuseannust. Just seeläbi õpivad nad tegelema neid häirivate asjadega ja juhtima oma impulsse. Kui lapsed kogevad pidevalt ekraanide stimulatsiooni, unustavad nad, kuidas veeta aega vaikselt oma mõtete keskel ja ilma segajateta. See toob kaasa frustratsiooni ning takistab kujutlusvõime ja motivatsioon tekkimist.

Lisaks jätab liigne ekraaniaeg vähem aega aktiivseks ja loominguliseks mängimiseks.

Kuigi ekraanide ees veedetud aeg võib laste jaoks olla hariv, on lihtne kasulikust piirist üle minna ja kasutada seadmeid kogemata liiga palju. Palju spetsialiste ei soovita ekraanide kasutamist nooremate kui 2-aastaste laste puhul ja soovitavad täiskasvanutel piirata seda 1–2 tunnile.

Kui laps tunneb, et ta silmad on kuivad, nägemine on udune või ta pea valutab, võib see olla tingitud pikalt ekraani vaatamisest.

Kui soovid piirata lapse ekraani ees veedetavat aega, proovi järgmisi ideid.

1. Tehnikata alad

Keela teatavates alades, näiteks söögitoas, sülearvutite, telefonide või muude seadmete kasutamine. Pühenda need kohad meeldivatele vestlustele pereliikmetega.

2. Sea tehnikavabad ajavahemikud

Koosta graafik aegadega, kus mitte keegi peres tehnikat ei kasuta. Söögi- ja magamaminekuaeg on kaks näidet. Kasutage seda aega koos kvaliteetaja veetmiseks.

3. Soodustage muid tegevusi

Kuna tehnika pakub hulganisti rakendusi, mänge ja põnevaid seadmeid, on lastel lihtne just need valida, kui nad lõbutseda tahavad. Innusta last tegelema ka muude kui ekraani taga tehtavate tegevustega. Pane talle selga lasteriided, mängige väljas, lugege raamatut või proovige uut lauamängu.

Kuidas vähendada ekraani ees veedetava aja mõju?

1. Aktiveeri seadetes sinise valguse filter. See hoiab ära peavalu, silmade väsimuse ja uneprobleemid.

2. Soodusta ekraanide vaatamise ajal füüsilist tegevust. Suuna last lemmikmultika vaatamise ajal pikali viskama või joogat tegema. Võistelge, kes suudab kõige rohkem reklaamipausi ajal hüpata. Valige videomängud, mis sisaldavad liikumist.

3. Hoia vahet. Veendu, et laps on ekraanist piisavalt kaugel.

4. Lase lapsel iga 20 minuti järel vaadata vähemalt 20 sekundit 10 meetri kaugusele.

Oluline on meeles pidada, et tehnika võib õppimises väga väärtuslik olla. Lapsed kasutavad arvuteid ja tahvelarvuteid koolis ning kodutööde tegemiseks. Otsi kasulikke tegevusi, mida laps arvuti või telefoni abil teha saab. Uuri, mis on tema lemmikmängud ja avastage neid koos piiratud aja jooksul ning võimalikult produktiivselt ja tervislikult.

EELMINE POSTITUS
JÄRGMINE POSTITUS

Tooted